We wtorek, 4 kwietnia odbyło się spotkanie z przewodniczkami i przewodnikami turystycznymi z Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny. Do Starej Kopalni w Wałbrzychu przybyło blisko 70 przewodników i przewodniczek! Była to pierwsza edycja branżowego wydarzenia, które ma odbywać się cyklicznie.
W Starej Kopalni pojawili się przewodnicy m.in. z Wrocławia, Kłodzka, Opola, Bolesławca, Warszawy czy Jeleniej Góry. To oni na co dzień oprowadzają grupy turystów po najpiękniejszych dolnośląskich zakątkach. Trzy prelekcje, kilka tras zwiedzania, warsztaty w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, wy-miana doświadczeń czy poznanie górniczych smaków, tak zaprezentowała się Stara Kopalnia.
Po oficjalnym otwarciu, swoje prezentacje przedstawili - Jacek Pielich (przewodnik Sudecki i po Starej Ko-palni regionalista), który mówił o historii wałbrzyskiego przemysłu, dr Katarzyna Trybuś (z Katedry Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Jeleniej Górze) przedstawiła niezwykle ważny temat udostępniania obiektów turystycznych dla osób z niepełnosprawnościami. Organizacja turystyki dla osób z ograniczeniami ruchowymi, umysłowymi czy narządów słuchu i wzroku to ważny element w budowaniu produktu tury-stycznego dostępnego dla wszystkich oraz Marta Wróbel (zastępca dyrektora w Starej Kopalni) omówiła potencjał oraz ofertę Instytucji dla grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Po części prelekcji, na przewodników i pilotów turystycznych czekali przewodnicy Starej Kopalni (byli górnicy), którzy przedstawiali różne elementy trasy turystycznej, jednocześnie opowiadając o ciekawostka czy warunkach pracy górników. Nie mogło zabraknąć czasu na odkrywania i eksperymentowanie w mini centrum nauki SOWA, czyli Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.
Stara Kopalnia to również miejsce górniczych smaków w kawiarni Sztygarówka, która zaserwowała tego dnia czarną bułkę Górnika, ciastko Basia czy korzenną herbatę Gorąca Barbara.
Prezentacje potencjału i oferty wałbrzyskiego produktu turystycznego uznawanego przez Polską Organiza-cję Turystyczną za jedną z najlepszych w 2022 roku zakończono w restauracji Coolturalna Montownia, gdzie uczestników ugoszczono autorskim daniem składającym się m.in. z czarnych pierogów.
Obiekt solidnie się przygotowuje do rozpoczęcia sezonu turystycznego, który zawsze umownie rozpoczyna się od majówki. A kolejnym miejscem promocji Starej Kopalni będzie udział w Otwarciu Sezonu Turystycz-nego we Wrocławiu, którego obiekt był w ubiegłym roku współorganizatorem.
Źródło: um.walbrzych.pl
W październiku 2024 roku Burmistrz Roman Głód uczestniczył w posiedzeniu sesji Rady Miasta Stołecznego, miał tam okazję spotkać się z Sekretarzem m.st. Warszawy, panem Maciejem Fijałkowskim. Warto zaznaczyć, że właśnie na tej październikowej sesji warszawscy radni zdecydowali o przyznaniu Gminie Głuszyca wsparcia finansowego w wysokości 3 milionów złotych na odbudowę infrastruktury uszkodzonej podczas powodzi.
czytaj więcejZUS ogłosił Konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2026 r. Nabór wniosków w kolejnej edycji Konkursu odbędzie się od 10 lutego do 10 marca 2025 r.
czytaj więcejCentrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcejPlanujesz zimowe szaleństwo? Mamy świetną ofertę! Od 1 do 16 lutego 2025 skorzystasz z biletu łączonego, który pozwala na 1 godzinę jazdy na lodowisku i 1 emocjonujący zjazd na całorocznym, grawitacyjnym torze saneczkowym. Cena biletu to tylko 20 zł!
czytaj więcejGmina Głuszyca realizuje kolejne inwestycje związane z odbudową infrastruktury po powodzi. Zgodnie z zapowiedziami Burmistrza Głuszycy Romana Głoda, samorząd konsekwentnie realizuje działania mające na celu odbudowę infrastruktury uszkodzonej w wyniku powodzi, która miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku. W ostatnim czasie podpisano dwie umowy na istotne inwestycje drogowe, które poprawią bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.
czytaj więcej