Na terenie starej fabryki we wsi Grzmiąca koło Głuszycy planują przeprowadzić rekonstrukcje ukazujące, co stało się ze złotem Wrocławia. O miejscu, w którym grupa już zaczęła działać, stało się głośno dwa tygodnie temu, gdy Sławomir Suchorowski (właściciel warsztatu na co dzień zajmującego się modernizowaniem samochodów) wykonał replikę „Złotego Pociągu”.
- Powstał tutaj piękny projekt: „Złoty Pociąg”. Autorem jest mój kolega z dzieciństwa, Pan Suchorowski. Postanowiliśmy podjąć współpracę i stworzyć jedną wielką grupę, która zajmie się inscenizacjami na terenach starych fabryk. Mamy dużo pomysłów, ale póki co są objęte tajemnicą - mówi członek grupy rekonstrukcyjnej Kampfgruppe Riese Marcin Kozłowski.
Złoty Pociąg będzie głównym tematem rekonstrukcji. Grupa skupia się przede wszystkim na wymyślonych wydarzeniach. Nie planuje skupiać się wyłącznie na faktach historycznych.
- Najbardziej się skupiamy na kwestii „Złotego Pociągu”, którym zostało wywiezione złoto z Wrocławia. Będziemy min. rekonstruować ucieczkę esesmanów wywożących skrzynie ze złotem. Częścią rekonstrukcji będzie imitacja tunelu w którym rzekomo został schowany pociąg – mówi członek grupy rekonstrukcyjnej Kampfgruppe Riese Marcin Kozłowski.
Większa liczba zgłoszeń dotyczących odkryć, sprawia że ludzie coraz bardziej zagłębiają się w historię.
- Ludzie się odzywają, piszą na naszej stronie, chcą dołączyć do nas. Wszyscy interesujemy się historią, szczególnie historią tych terenów. Jest tutaj naprawdę dużo ciekawych rzeczy, można wiele zrobić, bawić się w inscenizacje. Zapraszamy wszystkich serdecznie na te tereny – mówi członek grupy rekonstrukcyjnej Kampfgruppe Riese Marcin Kozłowski.
Informujemy, że od 30 września 2024 r. na Krytej Pływalni Delfinek w Głuszycy odbywają się pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach projektu UMIEM PŁYWAĆ. Program potrwa do 8 listopada 2024 r. i jest skierowany do uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Głuszycy.
czytaj więcejZ wielką wdzięcznością przyjmujemy informacje o wsparciu finansowym, jakie miasto stołeczne Warszawa oraz gmina Siechnice postanowiły przekazać na odbudowę zniszczeń popowodziowych w Głuszycy. Wczoraj Rada m.st. Warszawy, na wniosek Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, przyznała pomoc finansową w wysokości po 3 mln zł dla czterech gmin dotkniętych skutkami żywiołu, w tym dla Głuszycy. Środki te mają zostać przeznaczone na pilne naprawy lokalnych dróg i mostów, które ucierpiały podczas ostatniej powodzi.
czytaj więcejJak w niesamowity sposób spędzić czas? Wziąć udział w Nocnym Zwiedzaniu Twierdzy Kłodzko. Zostaniecie wrzuceni w wir wydarzeń 1807 roku.
czytaj więcejCentrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. Celem programu jest zapewnienie równego dostępu do nowoczesnych technologii oraz wyrównanie szans mieszkańców gmin o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca, poprzez doposażenie bibliotek w nowoczesny sprzęt komputerowy.
czytaj więcejW sobotę, 28 września w Muzeum Inżynierii i Techniki Motoryzacji w Głuszycy, można było podziwiać zabytkowe pojazdy z całego świata. Te motoryzacyjne cuda, niektóre liczące prawie 100 lat, zjechały do naszego miasta, aby zachwycić mieszkańców i przyjezdnych. Wśród eksponatów pojawiły się legendarne modele, takie jak Opel 12 LG z 1933 roku, Citroën 7 UA z 1935 roku czy Fiat 124 Sport Coupé – pojazdy, które nie tylko imponowały swoim wyglądem, ale także techniczną perfekcją.
czytaj więcej